Požáry na Výstavišti

V areálu bubenečského Výstaviště se v uplynulých 30 letech odehrálo několik požárů. Snad žádné jiné místo v Praze nebylo na tak malém prostoru svědkem tolika mimořádných událostí.

Bruselský pavilon patřil více než tři desetiletí mezi bubenečské dominanty, než jej 25. října 1991 zničil požár. Stavba, která v roce 1958 hostila na světové výstavě Expo 58 v Bruselu československou expozici, sloužila na Výstavišti od roku 1960 pro pořádání krátkodobých výstav. Příčinou požáru byla pravděpodobně nedbalost při používání elektrického spotřebiče. Škoda dosáhla 84 milionů Kčs. Z pojistného plnění ve výši zhruba 24 milionů korun byla část použita na likvidaci zbytků budovy a zabezpečení, 21 milionů šlo na účet státu.

Reportáž ČST o požáru Bruselského pavilonu

Dřevěný pavilon "Dětský svět" postavený v roce 1991 za Křížíkovými pavilony směrem k ruskému kolu vyhořel 17. února 2002, a to zřejmě vinou vadné elektroinstalace. Požár vypukl kolem 9:30 a během dvou hodin byl uhašen. Shořely plyšové hračky a v celé budově, která sloužila jako skladiště, byly poškozeny stěny a stropy. Na účet hlavního města Prahy bylo následně vyplaceno pojistné plnění ve výši téměř 4,8 milionu Kč.

V roce 1999 byla u budovy Maroldova panoramata postavena replika alžbětinského divadla. Dřevěné divadlo Globe, které bylo v roce 2002 poškozeno povodněmi, zcela shořelo 12. listopadu 2005. Škoda byla vyčíslena na přibližně 15 milionů Kč. Pojistné plnění ve výši 14,3 milionu Kč bylo využito na opravu poškozené stěny Křižíkova pavilonu "B", stavbu veřejných WC, rozsáhlou opravu Maroldova pavilonu, opravu poškozeného veřejné osvětlení, vyklizení a úpravu požářiště, opravu komunikací v jeho okolí a obnovu zeleně.

Večer 16. října 2008 zachvátil mohutný požár levé křídlo Průmyslového paláce. Oheň se rozšířil z kuchyňky jednoho z výstavních stánků umístěných v expozici uvnitř paláce, kde na vařiči vzplály hořlavé předměty. Poté se rychle rozšířil na další stánky a dřevěnou konstrukci stropu. Jednalo se o nejničivější požár v novodobé historii Prahy. S plameny bojovalo více než 200 hasičů, přesto levou část stavby oheň zcela zničil a zbyly jen obvodové zdi. Od nevratného poškození byl uchráněn střední trakt a pravé křídlo. Škoda se vyšplhala na zhruba miliardu korun. Zničená část paláce by měla být dostavěna v souladu s původní historickou podobou.

Záběry ČT z požáru Průmyslového paláce

K požáru jedné z maringotek, která byla na Výstavišti umístěna jako zázemí pro atrakce Matějské pouti, došlo 8. března 2020. Zřejmě kvůli nedbalosti začala maringotka v brzkých ranních hodinách hořet a byla úplně zničena.

Kam dál?

Kromě Výstaviště hořelo i na dalších místech v Bubenči.