Fontány a vodní prvky

Kašna nebo fontána? Kašna je český název pro umělou nádrž na vodu, který pochází z německého výrazu Wasserkasten. Původně se jednalo o obyčejné kamenné nebo dřevěné schránky stojící na veřejných místech. Voda do nich byla obvykle přiváděna z veřejného vodovodu. Mohly ale fungovat jako samostatné zdroje ve spojení se studnou.

První a zřejmě také jediná bubenečská obecní kašna byla postavena před rokem 1835 na dolní návsi, pozdějším Schwaigerově náměstí. Byla na ní umístěna socha sv. Jana Nepomuckého. V roce 1865 dala obec kašnu opravit a při té příležitosti sochu přemístila. Další vodní nádrž označovaná jako kašna se nachází dodnes ve Stromovce. Nedaleko Šlechtovy restaurace stojí od 19. století kamenná nádoba ze sliveneckého mramoru. Původně sloužila jako napajedlo pro koně čekající u stanoviště kočárů.

Když se kašny začaly zdobit různými vodotrysky či přepady, vznikly fontány. Tento název pochází z italského fontana a latinského fons - pramen. Fontána je tedy zjednodušeně kašna s vodotryskem.