Bubenečské hřbitovy
Území Bubenče bylo osídleno již v pravěku. Téměř všechny významné kultury počínaje mladší dobou kamennou zde zanechaly své stopy. Četné archeologické nálezy odkryly velké množství pohřebišť, hrobů a kosterních pozůstatků z období pravěku, starověku a raného středověku.
První bubenečský hřbitov se nacházel v samém centru obce u kostela sv. Gotharda. Doba jeho vzniku není známa. V roce 1784 měl být zrušen, a to hlavně hlavně z hygienických a prostorových důvodů. Občané si ale prosadili jeho zachování. O tři roky později byla jeho kapacita vyčerpána a obyvatelé Bubenče začali být pohřbíváni v Bubnech. V provozu byl kostelní hřbitov do roku 1806 a do dnešních dnů se z něj nic nedochovalo.
O zřízení druhého bubenečského hřbitova Na skalce se uvažovalo už v roce 1784. Založen byl nakonec až v roce 1801 a fungovat začal v roce následujícím, kdy byl pozemek ohrazen zdí a byla zde postavena márnice. Na hřbitově, který se nacházel mezi Wolkerovou ulicí o oborní zdí, se pohřbívalo do roku 1888 (některé prameny uvádějí až rok 1892). Zrušen byl v roce 1937 a za druhé světové války byl značně zdevastován. Od té doby je opuštěn a chátrá. V roce 2022 jej získaly do správy Hřbitovy a pohřební služby hl. m. Prahy a připravuje se jeho revitalizace.
Třetí a zároveň současný bubenečský hřbitov byl založen v roce 1888 na části pole Ve struhách. Nachází se mezi ulicemi Antonína Čermáka, Březovského, Vietnamská a Ve struhách. Již od počátku jsou jeho součástí i dvě nízké budovy, ve kterých byla smuteční kaple, márnice, byt hrobníka (čp. 84) a chudobinec s izolační nemocnicí (čp. 85). Hřbitov Bubeneč je v současnosti centrálním hřbitovem Prahy 6.
Zdroj:
- Sborník příspěvků k dějinám hlavního města Prahy; PhDr. Václav Vojtíšek; Hlavní město Praha; 1923
- Kniha o Bubenči; kolektiv autorů; Městská část Praha 6; 2004
- Umělecké památky Prahy: Velká Praha (A-L); Pavel Vlček a kolektiv; Academia 2012