Vynálezy ve Stromovce

Královská obora byla po svém zpřístupnění veřejnosti oblíbeným místem pro prezentaci vynálezů a technických inovací.

Dne 31. října 1790 (to bylo ovšem ještě před otevřením obory pro veřejnost) zde předvedl své vzduchoplavecké umění Jean-Pierre Blanchard, francouzský průkopník balonové vzduchoplavby, který jako první přeletěl kanál La Manche. Za doprovodu hraběte Šternberka tehdy vylétl do výšky asi 1700 metrů a po asi hodinovém letu přistál zpět v Bubenči (na blíže neurčeném místě).

Mechanik a konstruktér Josef Božek 24. září 1815 poprvé v českých zemích veřejně předváděl před budovou dnešní Šlechtovy restaurace "umělý vůz parní" čili parní automobil. Božek seděl u řídítek a prvními, poněkud nejistými pasažéry, byl nejvyšší purkrabí Chotek a hrabě Nostic. Zkušební jízda bez veřejnosti proběhla již 22. srpna na dvoře české polytechniky v Husově ulici.

O dva roky později, v neděli 1. června 1817, Božek sezval do Stromovky ctěnou společnost, aby jí předvedl "loď parní". Ta byla spuštěna na jižní vltavské rameno (dnešní Malá říčka). Lidé byli nadšeni a zdálo se, že vše skončí úspěchem. V nenadálé průtrži mračen ovšem cestující v panice z parolodi utekli, přítomným dámám se poškodily drahé šaty a navíc v nastalém zmatku někdo Božkovi ukradl pokladnu s vybraným vstupným. Nešťastný a zadlužený Božek v návalu vzteku svou paroloď rozbil a pokusů s parním strojem zanechal.Zdroj:
- Prahou po Vltavě; Vladislav Dudák; Práh; 2011