Vila Berty Petschkové

Bubeneč čp. 71, Pelléova 18

V roce 1869 si nechala Eleonora Kaisrová na dvou do té doby samostatných pozemcích postavit vilu. Od roku 1888 byl dům v majetku JUDr. Nathana Robitschka a po jeho smrti v roce 1904 přešel po dílech na jeho dcery Kamilu a Bertu. Druhá jmenovaná se v roce 1890 provdala za Julia Petschka.

Klasicistní vila s jednoduchou dispozicí měla vchod uprostřed čelní stěny. Z haly vpravo byla jídelna s kuchyní, nalevo se vcházelo do salonu s širokým arkýřem na severní straně a se vstupy do pokoje a na verandu. Patro bylo rozděleno na čtyři pokoje, chodbu a vedlo odtud do podkroví malé schodiště. Jeden pokoj měl arkýř a jeden verandu. Dům byl částečně podsklepen. Po obou stranách hlavního vstupu byly niky se sochami bohyň a nad nimi reliéfní tonda. Vstupní portál byl lemován kanelovanými pilastry a korintskými hlavicemi. Pilastry byla lemována také jednoduchá valeně zaklenutá okna v patře. Ta byla spojena společnou římsou. K domu patřila protáhlá zahrada, ve které se údajně nacházelo mnoho soch, a nízké zděné hospodářské stavení. Robitschek nechal upravit verandu v zahradní části domu v hlubší dvoupodlažní novorenesanční lodžii s arkádou. V roce 1904 dal v zahradě postavit skleník s palmami.

Berta Petschková vilu v roce 1916 zmodernizovala a z hospodářského stavení vybudovala pokoj pro hosty. Návrh i přestavbu v novorenesančním stylu provedla firma Aloise Potůčka. Zvýšený suterén získal místnosti pro služky a prádelnu s žehlírnou, v přízemí vznikly dva hostinské pokoje, koupelna a okna pokojů dostala vzhled severních oken Vladislavského sálu na Pražském hradě. Rodina majitelky opustila Československo ještě před nástupem nacismu v roce 1938. V době okupace byl její majetek zabaven úřady a po skončení války propadl státu. V roce 1959 dům zrekonstruovala Pražská stavební obnova. V současně době je vila v majetku státní Správy služeb diplomatického sboru a využívá ji velvyslanectví Čínské lidové republiky.


Zdroj:
- Umělecké památky Prahy: Velká Praha (A-L); Pavel Vlček a kolektiv; Academia; 2012
https://cs.wikipedia.org/wiki/Vila_Berty_Petschkové