Strážní domek

Bubeneč čp. 74, Královská obora

Strážní domek byl vybudován v horní části Královské obory v letech 1866-1868 současně s výstavbou tunelu Buštěhradské dráhy při jejím prodloužení z Brusky do Buben. Projekt tunelu i domku vznikl pravděpodobně ve vídeňském drážním úřadě.

Drážní domek je pozoruhodný objekt ve vernakulárním stylu s charakteristickým hrázděním v patře, kombinovaným s režným cihelným zdivem. Původně byl propojen schodištěm s interiérem tunelu. Jednoduše disponovaná obdélná budova má přízemí vyzděné z neomítnutého lomového kamene, doplněného kolem oken režným cihelným zdivem. V patře je na kratší straně, odvrácené od Stromovky, dřevěná terasa s dřevěnými vyřezávanými kuželkami. V letech 2016-2018 prošla stavba pečlivou rekonstrukcí. Dnes prostory slouží komunitnímu centru.

Tunel, nazývaný Bubenečský, vznikl zásluhou smíchovského podnikatele Jakuba Hable. Je postaven v oblouku o poloměru 332 metrů, z kamenných kvádrů s prostými portály bez dekorace. Délka tunelu je 104 metrů, výška 5,5 metru a šířka 5,7 metru. Prochází jím jednokolejná železniční trať Praha - Kladno.Zdroj:
- Umělecké památky Prahy: Velká Praha (A-L); Pavel Vlček a kolektiv; Academia; 2012 
- https://cs.wikipedia.org/wiki/Bubenečský_tunel_(železniční)