Socha Simóna Bolívara

Bubeneč, Antonína Čermáka / park generála Lázaro de Cárdenase

Simón José Antonio de la Santísima Trinidad Bolívar y Palacios Ponte Blanco (1783-1830) byl venezuelský generál, politik a jeden z hlavních představitelů jihoamerického boje za nezávislost na Španělsku.

V letech 1980-1983 vytvořil sochař Jan Hána jeho pomník, který byl 21. června 1983 odhalen v ulici U hřbitova, dnes pojmenované po Antonínu Čermákovi. Na širokém polokruhovém, architektonicky upraveném prostoru, jehož plocha je vydlážděna bílými dlaždicemi, je na kamenném podstavci o výšce 1,8 metru a dalším měděném o výšce 25 cm umístěna Bolívarova měděná socha. Generál je oblečen v uniformě s výložkami, má obuty vysoké boty nad kolena. Přes levé rameno má přehozený dlouhý splývající plášť. Pravou ruku má v bok, levou se opírá o jilec meče s třapcem. Pohled upírá do dáli, do budoucnosti své země. Po obvodu je pomník doplněn osázenými květníky a šesti opracovanými zkosenými kameny, na nichž jsou jednotlivě umístěny tabulky s názvy států ve španělštině: Bolivia, Ecuador, Colombia, Panama, Peru, Venezuela. Původní měděné destičky byly ukradeny, nové kamenné byly osazeny v roce 1999.

Na každé straně pomníku se nachází jedna pamětní deska s textem. Levá z nich je ještě doplněna deskou se státním znakem Venezuely.

Text pamětní desky na levé straně:
VENEZUELSKÝ LID A JEHO VLÁDA
SLAVNÉMU MĚSTU PRAZE
V ROCE DVOUSTÉHO VÝROČÍ NAROZENÍ
SIMÓNA BOLÍVARA
V ROCE 1983

Text pamětní desky na pravé straně:
SIMÓN BOLÍVAR
OSVOBODITEL VENEZUELY, EKVÁDORU, KOLUMBIE, PANAMY, PERU
A ZAKLADATEL BOLÍVIE
NAROZEN V CARACASU 24. ČERVENCE 1783
ZEMŘEL V SANTA MARTA 17. PROSINCE 1830