Trojský jez
Trojský jez (říční km 45,58) byl vybudován současně se stavbou Bubenečského plavebního kanálu v letech 1899–1902. Mezi roky 1974–1979 byl rekonstruován s využitím zařízení ČKD Blansko do dnešní podoby, kdy ručně ovládaný hradlový jez nahradil klapkový a byla postavena rovněž současná budova velína umístěná u břehu Císařského ostrova.
Jez je přímý, kolmý na tok, se spodní betonovou stavbou ukončenou prohloubeným vývarem. Má tři jezová pole, levé a pravé šířky 38,9 m a střední šířky 37,6 m, hrazená ocelovými klapkami s maximální hradící výškou 3,3 m. V každém poli jsou osazeny dvě duté klapky, na jejichž přepadové hraně jsou osazeny rozrážeče, které přispívají k většímu rozdělení paprsku po ploše, k lepšímu provzdušnění a tím lepšímu tlumení energie přepadajícího paprsku vody. Klapky jsou podpírané hydraulickými válci ovládanými servomotory z velína. Průtok jezu je 830 m³/s a průměrné převýšení hladin 2,45 metru. Propojení obou břehů Vltavy je zajištěno provozní chodbou, která vychází z budovy velína a prochází spodní stavbou jezu na pravý břeh.
V době svého vzniku se celý jez nacházel na katastru Holešovic-Buben. Od roku 1943, kdy došlo k úpravě hranic, je rozdělen přibližně napůl mezi Bubeneč a Troju.
Napravo od jezu, na trojském břehu, se nachází někdejší plavební propust pro vory. Je dlouhá 409 metrů a široká 12 metrů. Na počátku osmdesátých let 20. století byla přebudována na vodáckou slalomovou dráhu.
Zdroj:
- https://www.lvvc.cz