Piettova strojní tapetárna

Bubeneč čp. 81, Podbabská 17
Pod Paťankou 2
dříve: Papírenská 17, Podbabská 28
do roku 1943: Dejvice čp. 125

V roce 1869 zakoupil Prosper Piette od Marie Martinové, majitelky usedlosti Juliska, úzký pozemek mezi železniční tratí z Prahy do Podmokel a Vltavou. Založil na něm továrnu na výrobu barevného papíru a papírových čalounů. Jednalo se o první strojní tapetárnu na území Rakouska-Uherska. Po jeho smrti v roce 1872 zdědily podnik děti Prosper, Julius, Ludvík, Arnoštka (provdaná Vaňková) a Pavlína (provdaná Holubová). V letech 1879-1905 byli majiteli firmy "P. Piette v Bubenči, Plzni a Freiheitě" Prosper Piette, Julius Piette, Ludvík Piette a František Holub. V továrně se vyráběly hedvábné a velourové čalouny, ručně tištěné dekorace a čalouny, čalouny strojní, jednobarvé, ingrainové, slídové a přirozené a čalouny exportní. V roce 1915 zde pracovalo do 60 zaměstnanců.

Protáhlá budova továrny měla tři podlaží, jejichž stropy nesly litinové sloupy. V roce 1916 Piette strojní tapetárnu prodal Edmundu Traubovi, který zde zřídil továrnu na zpracování kůží (především svrškové telecí na boty a aktovky). Pro tento účel byl objekt přestavěn Českomoravskou stavební společností. Následovaly přestavby a dostavby skladišť, nových výroben a v letech 1933-1934 byla provedena novostavba administrativní budovy podle projektu Jindřicha Pollerta. Firma Traub měla rovněž filiálku v Anglii, kam se majitelova rodina před německou okupací vystěhovala. Za druhé světové války byla koželužna pod nucenou správou firmy Ing. Treusch & comp., která se udržela až do roku 1947. V šedesátých letech zde začal působit n. p. Tesla, závod Radiospoj. Dnes se v areálu nacházejí provozovny a sídla mnoha firem.



Zdroj:
- Sborník příspěvků k dějinám hlavního města Prahy: Díl 4.; Václav Vojtíšek; Obec pražská; 1923
- Pražský industriál: technické stavby a průmyslová architektura Prahy; Lukáš Beran a Vladislava Valchářová; Výzkumné centrum průmyslového dědictví; 2005