Korejská ulice se vrací

Po téměř 30 letech se na mapu Prahy, a to opět do Bubenče, vrátila Korejská ulice. Nové pojmenování bylo schváleno radou hlavního města Prahy 24. února 2020 v souvislosti s připomenutím 30. výročí navázání diplomatických styků mezi Československem a Jižní Koreou.

Pražská místopisná komise se v roce 2019 na několika svých jednáních zabývala z podnětu korejského velvyslance hledáním vhodného veřejného prostranství, které by bylo možné pojmenovat po Korejské republice. Vybrána nakonec byla dosud bezejmenná komunikace, která ve tvaru písmene "U" obchází park v Lotyšské ulici. Toto místo, kde je i dětské hřiště a sportoviště, někdy bývá neoficiálně označováno jako Lotyšské náměstí, zkráceně "Lotyšák". Ve skutečnosti se nejedná o náměstí, ale o z jedné strany otevřený vnitroblok domů mezi ulicemi Terronská, Rooseveltova a Jugoslávských partyzánů, který není zastavěn do Lotyšské ulice. Průchodem je tento prostor propojen také s Rooseveltovou ulicí.

Korejská ulice už v Bubenči byla v letech 1952-1992. Jednalo se o současnou ulici Na Marně, které byl začátkem 90. let minulého století navrácen její původní název. Kromě polohy je mezi starou a novou Korejskou ještě jeden "neviditelný" rozdíl. Zatímco původní Korejská byla pojmenována v roce 1952 podle severní Korejské lidově demokratické republice (KLDR), ta novodobá z roku 2020 má své jméno podle Koreje jižní, tedy Korejské republiky.