Bubenečský plavební kanál

Na konci 19. století bylo rozhodnuto o splavnění Vltavy a Labe z Prahy do Ústí nad Labem. V rámci celkové plavební a protipovodňové regulace se řeka v okolí Císařského ostrova zásadním způsobem proměnila. Práce byly zahájeny 22. června 1899 a slavnostně ukončeny 14. června 1902. Stavba, provedená firmou A. Lanna podle projektu "Komise pro kanalisování Labe a Vltavy", stála přes 4 miliony korun.

Přirozený spád Vltavy zmírňuje pro potřeby plavby vodní dílo označované jako "Troja-Podbaba", které je tvořeno Trojským jezem, Bubenečským plavebním kanálem a plavebními komorami v Podbabě. Plavební kanál, v době výstavby nazývaný jako Vltavský průplav (na pozdějších mapách také jako plavební průplav), byl zřízen pro obeplutí peřejí na hlavním toku Vltavy, které jsou pro plavbu příliš mělké. Vytvořil nový půdorys Císařského ostrova, který odděluje od Královské obory. Kanál je dlouhý 2,87 km a široký 20 metrů na dně koryta a 30 metrů na hladině. Břehy jsou zpevněny 30 cm tlustou dlažbou se sklonem svahů 1:1,5. Vodní cesta slouží nákladní dopravě, osobní lodní dopravě i sportovní plavbě malých plavidel. Přibližně ve třetině jeho délky na pravém břehu se nachází přístaviště Císařský ostrov. Přes kanál vedou tři mosty.

Od listopadu 2024 do dubna 2025 byl Bubenečský plavební kanál kvůli výstavbě uzávěru u východního cípu Císařského ostrova uzavřen a byl bez vody.