Vila Hanse Petschka

Bubeneč čp. 392, Romaina Rollanda 4

Vila vznikla v roce 1913, kdy ji pro Marii Bondyovou, manželku emeritního prezidenta Obchodní a živnostenské komory Leona Bondyho, postavil stavitel Matěj Blecha. Velký, symetrický, dvoupodlažní dům s polozapuštěným suterénem měl v přízemí vstupní halu s kulečníkem, do které se vcházelo po několika schodech. Nalevo od haly se nacházela jídelna s kuchyní a přípravnou, napravo salon rozdělený do dvou částí a spojený s pokojem domácí paní. Jídelna a salon byly umístěny ve vysunutých oblých arkýřích situovaných k jihu. V patře byly ložnice tří synů, koupelna a salon orientovaný k severu, ložnice paní a pána s šatnou směřující k východu. V podkroví se nacházely tři místnosti s knihovnami, pokoje pro služky a pokoj pro hosta. Klasicistní dům se vstupním rizalitem s měkkou markýzou měl přes obě patra vysoké okno osvětlující schodiště. Okno lemovaly dva toskánské pilastry, čelní stěně dominoval trojúhelníkový štít. Do zahrady nebyl přímý vstup.

V roce 1927 již vilu vlastnil Hans Petschek, nejmladší syn Isidora Petschka. Přestavbu domu pro něj navrhl architekt Adolf Foehr. V přízemí zvětšil halu, doplnil ji slavnostním schodištěm a tyto prostory propojil se zahradou přes širokou terasu. Kuchyně v suterénu byla zrušena a do pokoje paní vpravo od haly byla umístěna knihovna. Další změny jako rozšíření salonu zaobleným půlkruhovým arkýřem, obrácení poloh všech ložnic v patře a jejich doplnění o vlastní koupelnu a šatnu, nová terasa u pokoje pána a dlouhé balkony v podkroví znamenaly nejen velký zásah do dispozice původního domu, ale i prostor k jeho modernizaci. Změnila se i vnější podoba vily. Nová cihlová fasáda s nárožími armovanými kameny, zvětšená okna doplněná klasicistními šambránami s klenákem, balkony a terasy s kuželkovým zábradlím a vstup s předsazeným sloupovým portikem přibližoval vzhled vily k ostatním moderním bubenečským vilám postaveným rodinou Petschků.

Rodina majitele opustila Československo ještě před nástupem nacismu v roce 1938. V době okupace byla vila zabavena úřady a po skončení války propadla státu. V roce 1944 přestavěna na bytový dům architektem Rudolfem Čiklem. Po roce 1948 připadla diplomatickým službám a roku 1974 prošla další přestavbou, kterou provedlo výrobní družstvo Stavba Praha. V současné době je dům v majetku Ruské federace.


Zdroj:
- Umělecké památky Prahy: Velká Praha (A-L); Pavel Vlček a kolektiv; Academia; 2012
https://cs.wikipedia.org/wiki/Vila_Hanse_Petschka