Stadion Sparty

Bubeneč čp. 1066, Milady Horákové 98
U Sparty bez čo.

Jméno stadionu fotbalové Sparty se v posledních dvou desetiletích několikrát změnilo. Moderní označení "arena" je vždy doplněno názvem partnerské společnosti. V roce 2003 byl stadion poprvé komerčně pojmenován jako Toyota Arena, v roce 2007 ji pak vystřídala AXA Arena. V letech 2009-2022 nesl stadion jméno Generali Arena, doplněné v roce 2020 o Českou pojišťovnu na "Generali Česká pojišťovna Arena". Současné pojmenování platné od listopadu 2022 je "epet ARENA".

Fotbalová Sparta působí přesně na tomto místě již více než 100 let (předtím od roku 1904 hrávala nedaleko v místě dnešního technického muzea). Poprvé se zde utkala s Viktorií Plzeň 13. května 1917. Příprava nového hřiště a budování prvních tribun zabraly zejména kvůli probíhající první světové válce tři roky. Původní skromný stadion byl vylepšen v roce 1921, kdy byla za necelé dva měsíce postavena a slavnostně otevřena nová dřevěná tribuna pro 1700 diváků. Kapacita stadionu se tehdy pohybovala okolo 22.000 diváků. V roce 1934 bylo rozhodnuto o rozšíření kapacity na 45.000 diváků. V témže roce však zachvátil stadion velký požár a shořela hlavní tribuna. V roce 1937 byla dokončena zcela nová, tentokrát ze železobetonu. Navrhl ji Václav Slavík a dnes představuje cennou konstruktivistickou památku.

V letech 1967-1969 proběhla zásadní rekonstrukce stadionu, jejíž autory byli Vladimír Syrovátka a Cyril Mandel. Byly postaveny nové ocelové tribuny, které citlivě integrovaly původní západní hlavní tribunu. Hřiště bylo zahloubeno o 2,9 m, což z hlediska výšky stadionu umožnilo udržení horizontu sousedních domů. Nový stadion byl první v české fotbalové historii, který neměl hlediště a hřiště oddělené plotem. Kapacita stadionu tehdy dosáhla 35.880 diváků. V hlavní tribuně bylo umístěno moderní sportovní rehabilitační centrum. Vnější strana tribuny směrem k Letenské pláni sloužila v období komunistického režimu funkcionářům při prvomájových průvodech a vojenských přehlídkách.

Další rekonstrukce proběhla začátkem 90. let minulého století. Po celkové modernizaci byl stadion znovu otevřen 9. září 1994. Všechna místa jsou od té doby k sezení čímž se snížila kapacita na 21.000 diváků. Od roku 2002 má stadion vyhřívaný trávník. Západně od stadionu se nacházelo tréninkové fotbalové hřiště a sportovní areál.

V nejbližších letech by měla být přestavěna jižní tribuna stadionu sousedící s ulicí Milady Horákové. Podle dostupných vizualizací by měla nová budova dosáhnout stejné výšky jako sousední Molochov a plánovaný hotel, jehož stavba začala v roce 2020, ale byla přerušena.



Zdroj:
- https://sparta.cz/cs/historie/dedictvi/stadiony
- https://cs.wikipedia.org/wiki/Stadion_Sparty_na_Letné