Experimentální obytný dům

Bubeneč čp. 1021, Ve struhách 58-64
Jednořadá 49

V letech 1958-1964 byl postaven mezi ulicemi Ve struhách a Jednořadá tzv. experimentální obytný dům. Autorem projektu byl architekt Václav Havránek a kolektiv pracovníků z Výzkumného ústavu stavební výroby v Praze. Zkušenosti zde získané měly posloužit při experimentální výstavbě na Invalidovně. Pětipodlažní dům monolitické krabicové konstrukce má čtyři vchody, ke kterým vedou pouze nízké schody, a je v něm celkem 35 dvou a třípokojových bytů. Není podsklepený, ve střední části je v suterénu umístěna kotelna pro ústřední vytápění a přípravu teplé vody. Nosným prvkem jsou příčné vnitřní stěny z litého betonu silné 15 cm. Stropy jsou stejně silné, monolitické. Obvodové stěny jsou pouze výplňové ze škvárobetonových bloků silných 37,5 cm. Při stavbě domu měla být vyzkoušena stavba lehkých bytových příček a řešení, kdy obytná plocha maximálně využívá půdorys objektu. Součástí testované technologie byly také nové typy oken s dvojsklem. Ustupující poslední podlaží tvoří na obou kratších stranách domu terasu s přesahující římsou. Střecha je plochá, s vnitřními dešťovými svody. Původní čelní fasáda byla oživena meziokenními panely žluté barvy.

Dobový popis vybavení bytu: Velkou výhodou půdorysu je vestavěná pracovní kuchyně, oddělená od obývacího pokoje příborníkovou skříní, která má z obou stran posuvná skla. Z kuchyně se do obývacího pokoje vchází nikoli dveřmi, nýbrž výklenkem se závěsy. Zaměstnaná žena je při vaření stále v kontaktu s ostatními členy rodiny. Matka neztrácí dohled nad dítětem, které si hraje v obytném pokoji. Nad plynovým sporákem je větrací klapka. Okno v kuchyni lze otevřít nejenom vodorovně, nýbrž dá se také sklopit jako ventilace, je to tzv. kování "OS". Toto řešení umožňuje dostatečné a přímé větrání. Celý byt je kromě toho větrán ještě jiným způsobem. Půdorys obývacího pokoje je řešen jako hala, takže si můžete zařídit jídelní kout v těsné blízkosti vchodu do kuchyně. Nejlépe je opatřit si sektorový nábytek s případnými individuálními doplňky. Podlaha v celém bytě je z PVC. Tento materiál se snadno omývá. Předsíňka je minimální. V kuchyni je pracovní stůl s dřezem, závěsná skříňka, plynový sporák a spíž ve skříni, odvětraná do fasády.



Zdroj:
- Nová Praha: časopis pražské lidové správy, národních výborů v Praze a všech Pražanů; Národní výbor hl. m. Prahy; 25. 8. 1960
- Nová technika a architektura v Československu; Karel Storoh; 1961